بازیابی کلمه عبور فراموش شده در ويندوز سرور پرینت

  • 30

در صورت فراموش کردن پسورد ادمین ویندوز سرور، امکان لاگین به صورت عادی، برای مدیر شبکه امکان پذیر نخواهد بود. اما از آنجا که هر مشکلی راه کاری دارد، راه حل تغییر پسورد و بازنشانی آن در ادامه آورده شده است.
در صورت فراموش نمودن پسورد ادمین (administrator) ویندوز سرور (windows server 2003/2008) ، با اقدامات زیر میتوانید پسورد جدید را تنظیم نمایید.
 
قبل از شروع هر اقدامی، لازم دیدیم اطلاعات مختصری در مورد فایل اجرایی utilman.exe که در ادامه آمده است، ارائه نماییم:
فایل اجرایی utilman.exe، در اصل ابزار نرم افزار مدیریتی (Windows Utility Manager application) می باشد که در سیستم عامل ویندوز در مسیر “Start \ Programs \ Accessories \ Accessibility \ Utility Manager” فابل دسترسی می باشد. این قابلیت امکان تنظیم برنامه هایی نظیر ذره بین (Magnifier)، تنظیم تم (High Contrast Theme)، Narrator ویا صفحه کلید مجازی (On Screen Keyboard) را قبل از لاگین کاربر به ویندوز را فراهم می کند.
جهت بازنشانی پسورد ادمین، در ابتدا نیاز به تهیه نسخه ای از دیسک راه اندازی ویندوز سرور (ISO) می باشد که می توانید آن را دانلود نمایید.
در ادامه با بوت نمودن دیسک راه انداز ، حالت “Repair your computer” را انتخاب نمایید:
repair your computer
مراحل مورد نظر را ادامه دهید تا به گزینه ” Command Prompt” برسید و آن را انتخاب نمایید:
command prompt
جهت تهیه بکاپ از فایل utilman.exe ، دستورات زیر را در محیط خط فرمان وارد نمایید:
1
MOVE C:\Windows\System32\Utilman.exe C:\Windows\System32\Utilman.exe.bak
backup utilitis
** توجه نمایید که در صورتی که ویندوز مربوطه در درایو غیر از :\derive C نصب شده است، با اجرای دستور :\dir x (بجای x نام درایو مربوطه را وارد نمایید؛ بطور مثال درایو D یا درایو E و…) می توانید محتویات درایو را مشاهده و درایو ویندوز را پیدا نمایید و سپس در دستورات ارائه شده بجای :\C درایو مربوطه را وارد نمایید.
با دستورات زیر فایل cmd.exe را کپی نموده و به Utilman.exe تغییر نام می دهید:
1
COPY C:\Windows\System32\cmd.exe C:\Windows\System32\Utilman.exe
 
replace cmd
حال سیستم خود را مجدد راه اندازی نموده و هنگام بالا آمدن سیستم در صفحه لاگین ویندوز روی گزینه Ease of access کلیک نمایید.
Ease of access
در ادامه محیط command Line باز شده و در آن دستور مربوط به بازنشانی رمز عبور ادمین را به شرح زیر وارد نمایید:
1
net user administrator  *
** توجه : به جای * پسورد مربوطه را وارد نمایید.
پس از وارد کردن دستور فوق و فشردن گزینه Enter ، از شما پسورد جدید پرسیده می شود. در انتهای پیغام “The Command completed successfully.” روی صفحه نمایش داده می شود و بدین ترتیب مراحل تغییر پسورد ادمین با موفقیت صورت می گیرد.
** توجه : متن پسورد وارد شده به صورت نامرئی (invisible) می باشد و قابل مشاهده نیست.
reset password
توجه مهم : لازم به تذکر است به دلایل امنیتی، پس از تنظیم پسورد و وارد شدن به سیستم فراموش نکنید که فایل Utilman.exe را از مسیر گفته شده حذف نموده و فایل بکاپ Utilman.exe.bak را (که در مسیر C:\Windows\System32 کپی شده بود)، مجدد به
Utilman.exe تغییر نام داده و در مسیر مربوطه جایگزین نمایید.
خرید سرور مجازی

آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

« برگشت