فروش سرور مجازی ارزان,خرید سرور مجازی ارزان,فروش vps ارزان,خرید vps ارزان

خرید سرور مجازی,خرید VPS | کولوکیشن (colocation) سرور اختصاصی

کولوکیشن (colocation) سرور اختصاصی

کولوکیشن (colocation) که به آن اجاره فضای رک یا اشتراک فضای دیتاسنتر نیز گفته می‌شود، همانطور که از نامش پیداست، به معنی اجاره قسمتی از فضای دیتاسنتر برای قرار دادن سرور فیزیکی شما است. این خدمت برای افراد، سازمان‌ها و انواع کسب و کارها که نمی‌توانند از سرور فیزیکی خودشان محافطت کنند، بهترین راهکار است. اجاره فضای رک باعث می‌گردد که بتواند با کمترین هزینه و بیشترین سطح امنیت به سرور (یا سرورهای) خود دسترسی داشته باشند.

در واقع با کولوکیشن شما می‌توانید در هر زمان به سرور خود دسترسی داشته باشید و هر نرم‌افزار و یا سخت افزاری که مدنظر خودتان است را روی آن اجرا کنید. بدین معنی که خدمات سرور، سیستم عامل و برنامه های کاربردی همگی توسط مشترک کنترل می شوند و شرکت ارائه دهنده کلوکیت فقط فضای فیزیکی، امنیت و منابع شبکه را فراهم می کند.

ما در ادامه این مطلب شما را با هزینه کولوکیشن، مزایا و امکانات آن آشنا کرده و بهترین شرکت ارائه دهنده خدمات کولوکیشن را در ایران به شما معرفی می‌کنیم. پس با ما همراه باشید.

کولوکیشن (colocation) یا اجاره فضای رک چیست؟

برای اینکه بتوانیم تعریف و درک درستی از کولوکیشن داشته باشیم، بهتر است ابتدا با مفاهیم زیر آشنا شویم:

– دیتاسنتر(Data Center)

دیتاسنتر یا سرور روم یا مرکز داده یک اتاق بزرگ با سیستم‌های سرمایشی و منابع حفاظتی پیشرفته است که سرور‌های مختلف که حاوی اطلاعات حیاتی سازمان‌ها و افراد است در آنجا زیر نظر متخصصین IT و شبکه نگهداری می‌شوند.

اجزای کلیدی یک دیتاسنتر روترها، سوئیچ ها، فایروال ها، سیستم های ذخیره سازی، سرورها هستند. در دیتاسنترها رایانش، ذخیره‌سازی و انتقال داده‌ها به صورت همیشگی در حال انجام است.

– رک (Rack)

قفسه فلزی شکلی گفته می‌شود که برای نگهداری تجهیزات شبکه مانند سرور، سویئچ، پچ پنل و … در دیتاسنتر‌ها استفاده می‌شود.

– یونیت (Unit)

هر قسمت از این رک‌ها یک یونیت نامیده می‌شود که در واقع واحد اندازه‌گیری رک است. یک یونیت برابر با ۴٫۴۴۵ سانتی‌متر است. هر سروری تعداد خاصی از یونیت را اشغال می‌کند، برخی ۱ یونیت، برخی ۲، ۳ و یا ۴ یونیت فضا نیاز دارد.

کولوکیشن چیست؟ با این تعاریف، سرویس collocation به اختصار colo، هم مکانی و یا اجاره فضای رک نیز نامیده می‌شود، یکی از خدمات دیتاسنتر‌ها است. در واقع کولوکیشن به معنای ساده یعنی شما به جای اجاره خود سرور(هاست)، یک سرور فیزیکی خریداری کرده و آن را در دیتاسنتر قرار داده‌اید. مالکیت این سرور با شما است اما مدیریت و نظارت آن با شرکت ارائه دهنده خدمات میزبانی و دیتاسنتر است. در این حالت شما می‌توانید از طریق اینترنت یا از طریق اتصال VPN به سرور دسترسی داشته باشید.

چه افرادی باید از کولوکیشن استفاده کنند؟

خرید سرویس کولوکیشن برای افرادی که نمی‌خواهند از سرویس‌های اختصاصی با منابع سخت افزاری محدود استفاده کنند، جایگزین مناسبی است. همینطور تمام اشخاص و کسب و کار‌هایی که یک یا چند سرور فیزیکی دارند، اما نگهداری از آنها برایشان دشوار است.

در این حالت سرور خود را در یک دیتاسنتر که مستقیما به پهنای باند core کشور متصل است قرار می‌دهند. بنابراین با پرداخت هزینه کمی، از بهترین امکانات مرکز داده وهمینطور نظارت و کمک متخصصین بهره می‌برند.

نکته! البته این را نیز در نظر داشته باشید که در صورت نقص سخت افزاری، شرکت ارائه دهنده خدمات میزبانی هیچ گونه مسئولیتی ندارد. به طوریکه خود شخص موظف به تعویض قطعات سخت افزاری می‌باشد.

مزایای استفاده از کولوکیشن چیست؟

 • تجهیزات شما تحت نگهداری افراد متخصص است
 • امنیت اطلاعات شما با روش‌های مختلف (Firewall) تضمین می‌شود.
 • به سرورتان فقط خود شما دسترسی دارید.
 • امکان توسعه سرور و همچنین ارائه پورت مازاد در سوئیچ یا ترافیک مازاد به صورت همیشگی وجود دارد.
 • از آنجایی‌که که دیتاسنتر‌ها مجهز به سیستم برق اضطراری (UPS) می‌باشند، دیگر نگرانی بابت قطعی برق نخواهید داشت
 • شما به پهنای باند قوی دیتاسنتر که مستقیما به هاب کشور متصل است فقط به کمک یک پورت شبکه دسترسی خواهید داشت
 • سلامت فیزیکی سرور‌ها به دلیل قرار گرفتن در رک تامین می‌شود.
 • پایداری بالا و Uptime بالا و کاهش Downtime را تجربه می‌کنید
 • در صورت نیاز می‌توانید از پشتیبانی ۲۴ ساعته ما جهت تعویض قطعات استفاده کنید. اینکار توسط متخصصین انجام می‌گردد.
 • می‌توانید از خدمات نگهداری شامل سیستم‌های اعلام و اطفاء حریق، لرزش گیر، تهویه و کولینگ مناسب برخوردار شوید.
 • هزینه کولوکیشن چقدر است؟

  تعرفه colocation بستگی به شرکت ارائه دهنده خدمات میزبانی دارد. هزینه اجاره فضای رک با توجه به امکاناتی که می‌خواهید متغیر است. هزینه کولوکیشن پیشگامان که یکی از بهترین شرکت‌های ارائه دهنده خدمات میزبانی سرور در کل کشور می‌باشد بسیار مقرون به صرفه است.

  تعرفه کولوکیشن هزینه ای است که شما باید برای قرار گرفتن تجهیزات شبکه خود در مرکز داده بپردازید. این تعرفه شامل هزینه برق، هزینه فضا(۱ یونیت، ۲ یونیت و …)، هزینه مصرف ترافیک پهنای باند و خدمات نگهداری و مانیتورینگ است.

تمامی حقوق برای بربید سرور محفوظ می باشد.